fbpx

Doradztwo podatkowe

Karuzela podatkowa VAT i należyta staranność w VAT

Łatwo można być wplątanym, trudniej z tego wyjść.

Czym jest karuzela podatkowa?

Karuzela podatkowa to transakcje w ramach sieć kilku, kilkunastu (rzadziej kilkudziesięciu) podmiotów, które tworzą pozory legalnych transakcji handlowych, a ich prawdziwym celem jest wyłudzenie zwrotu podatku VAT, który nie został zapłacony na wcześniejszym etapie obrotu. Przestępcy, żeby uwiarygodnić swój proceder starają się często wplątać w karuzelę (tj. na którymś etapie) legalnie działających przedsiębiorców.

Oni odzyskają VAT i rozpłyną się w powietrzu, a Ty zostaniesz z „rachunkiem” od urzędu skarbowego do zapłaty (bo tylko Ciebie udało się złapać …).

Możesz zostać ściganym przestępcą gospodarczym zupełnie przypadkiem i nie wiedzieć o tym przez wiele miesięcy.

Procedury VAT

Co możesz zrobić?

W zależności na jakim etapie jesteś możesz:

Wdrożyć u siebie procedurę mającą na celu wykazanie należytej staranności przy weryfikowaniu kontrahentów, która ma wykazać, że działając na podstawie dostępnych Ci środków należycie zweryfikujesz kontrahentów. Tym samym, nie można przypisać Ci świadomego udziału w karuzeli podatkowej, a więc i kwestionować Twoich rozliczeń podatkowych w zakresie VAT.

 

Jeżeli organ podatkowy wszczął lub prowadzi w tym zakresie postępowanie lepiej, żebyś nie był sam na tym placu boju. Mają lepsze narzędzie i wiedzą jak Cię podejść, żeby wykazać Ci Twoją winę.

Czym jest procedura VAT?

1.

Pamiętaj, że urząd skarbowy lubi papiery. Procedura określa sposób weryfikacji kontrahentów i jest dowodem Twojej należytej staranności (gdybyś chciał wyłudzać VAT, to nie tworzyłbyś procedur jak unikać wplątania w karuzelę, prawda?). Takie stanowisko potwierdzają sądy administracyjne. Warto mieć więc takiego asa w rękawie.

2.

Już samo posiadanie procedury jest dowodem na Twoją korzyść. Dlaczego? Ponieważ podstawą pozbawienia podatnika prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego jest jego nienależyta staranność w zakresie weryfikacji rzetelności swoich kontrahentów oraz okoliczności związanych z przeprowadzanymi z nimi transakcjami (co potwierdziły już sądy polskie, ale w szczególności Trybunał Sprawiedliwości UE).

3.

Posiadanie procedury stanowi dowód dla organów podatkowych, że wykazujesz należytą staranności, aby uchronić się przed uwikłaniem w karuzelę VAT-owską.

4.

Przygotowana przez nas procedura VAT to przetestowane i działające rozwiązanie, które powstało w oparciu o praktykę orzeczniczą organów podatkowych i sądów administracyjnych, wyroki Trybunały Sprawiedliwości UE oraz wyjaśnienia Ministerstwa Finansów.

Postępowania karne

Czy może być gorzej?

Orany podatkowe mogą skierować przeciwko Tobie postępowanie karne za wyłudzenie VAT. Czy wiesz, że za wyłudzenie podatku VAT powyżej 10 mln zł jest kara 25 lat pozbawienia wolności. Za zabójstwo człowieka standardowo do 15 lat…

Walczymy w imieniu klientów w takich sprawach.

Z punktu widzenia urzędu skarbowego istotne jest zakończenie sprawy z ustaleniami, a nie odkrycie podmiotów tworzących karuzelę podatkową (choć z rzadka to też im się udaje).

Dla urzędu skarbowego tłumaczenia z cyklu „nie wiedziałem”, „wyglądali na legalnie działającą firmę”, „przecież dostarczali ten towar. Skąd mogłem wiedzieć?” to nie są tłumaczenia.

Niestety, nawet, jeśli nie wiedziałeś, że uczestniczysz w oszustwie, Urząd Skarbowy wychodzi z założenia, że domyśliłbyś się tego, gdybyś wykazał się należytą starannością…