fbpx

Ciekawa sprawa z ostatnich dni. Sprzedaż działek, a VAT. Czy można podzielić 6 ha (60 000 m2) na 30 działek budowlanych, wydzielić drogi wewnętrzne i dostać potwierdzenie, że sprzedaż nie będzie uznana za sprzedaż opodatkowaną VAT 23%? Można!

Kolejny przykład na to, że przy tworzeniu wniosku o interpretację trzeba pamiętać, by transakcje pokazywać w szerszej perspektywie, tak by organ podatkowy oceniający nasze stanowisko w sprawie brał pod uwagę rownież inne aspekty, takie jak sposób nabycia działki przed podziałem, jej historię i to do czego była wykorzystywana. 

Efekt? 

Co nam to daje? 

Pomagamy urzędowi skarbowemu, który później analizuje transakcje sprzedaży działek rozwiązać problem czy sprzedaż jest z VAT czy bez VAT. Skoro mamy interpretację (z dobrze skonstruowanym stanem faktycznym), organ podatkowy nie musi się zastanawiać czy dobrze rozliczyliśmy transakcje. I o to nam chodzi. 

Jeżeli sprzedajemy działkę za 100 000 zł i nie musimy zapłacić od tego VAT do urzędu skarbowego (23% VAT – 18 699 zł), to przy 30 działkach zostaje w naszej kieszeni 560 975 zł (30 działek x 18 699 zł).

Pytanie czy Twoim zdaniem warto się schylić po te „pół miliona” i bez ryzyka zakwestionowania tego przez urząd skarbowy zostawić w swojej kieszeni?

Samych pozytywnych interpretacji życzę!